شهر کوچک قانون ازدواج شناسنامه قدیمی ترین

شهر کوچک: قانون ازدواج شناسنامه قدیمی ترین پنهان کردن دانشنامه حقوقی حبس ازدواج

گت بلاگز وب‌گردی دیه‌های میلیاردی جهت بخشش قاتل

«دست نگه دارید. حکم را اجرا نمی‌کنم. قاتل را می‌بخشم.» این عبارات جهت مسئولان اجرای احکام در پای چوبه دار بسیار آشناست. لحظه‌ای که قاتل در یک قدمی فوت قرار

دیه‌های میلیاردی جهت بخشش قاتل

به گزارش گروه وبگردی گروه تحریریه سایت جوان، پدر و مادر یا فرزندان مقتول جهت رضای خدا و خوش حالی روح قربانی جنایت از حق خود می گذرند یا در حد توان قاتل از او دیه دریافت می کنند که زیاد آن نیز صرف کارهای خیریه می شود.

عبارات مهم : قانون
در سال های اخیر، ولی بخشش هایی با دیه های میلیاردی و چند صد میلیونی انجام می شود. به نظر می رسد در این پرونده ها با جان قاتل معامله می شود. البته با تلاش ستادهای صلح و سازش قوه قضاییه، میزان دیه ها کم کردن می یابد یا تامین می شود تا با روند زیاد کردن بخشش قاتلان در سال های اخیر رو به رو باشیم. در این گزارش به بررسی تعدادی از این دیه های میلیاردی می پردازیم.

دیه یک میلیارد تومانی جهت بخشش

این جنایت به 13 سال قبل بر می گردد. ماجرا روز دوم اسفند ماه سال 82 زمانی کلید خورد که زنی به پلیس آگاهی پایتخت کشور عزیزمان ایران رفت و خبرداد، شوهرش که کارمند بوده گم شده است هست. بررسی ها نشان می داد، او با سه نفر ازدوستانش جهت آخرین بار دیده شده است هست. این در حالی بود که سه روز بعد جسد او در گرمسار پیدا شد که بر اثر اصابت گلوله به قتل رسیده بود.

سرانجام دوستان وی بازداشت شدند. آنها اعتراف کردند، با انگیزه دزدی پول های مرد کارمند وی را کشته اند. آنها در دادگاه کیفری استان پایتخت کشور عزیزمان ایران محاکمه شدند. یکی از آنها به قصاص و دو نفر دیگر به حبس محکوم شدند. حکم قصاص عامل جنایت تائید شد، ولی خانواده مقتول درخواست یک میلیارد تومانی کردند. خانواده متهم هر چه را که داشتند، فروختند و این مبلغ را تامین کردند.

تاوان سنگین درگیری با چاقو

پسر جوان فکر نمی کرد، قتلی که انجام می دهد، باعث می شود فوت و زندگی اش در گرو دو میلیارد و 300 میلیون تومان دیه باشد.

هجدهم آبان سال 91 بود که ماموران در جریان درگیری خونینی در منطقه چهاردانگه قرار گرفتند. بررسی ها نشان می داد، پسر جوانی با ضربه های چاقو به قتل رسیده هست. زمانی که قاتل جوان بازداشت شد، مدعی بود پسرعمویش با فردی در خیابان درگیرشده و او به قصد هواخواهی از وی وارد دعوا شده است و دست به چاقو برده و کار او منجر به قتل شده است هست. متهم با توجه به درخواست مادر مقتول به قصاص محکوم شد. زمانی که جوان اعدامی پای چوبه دار رفت، مادر مقتول شرط کرد با دریافت یک میلیارد تومان از قاتل می گذرد، ولی خانواده قاتل نتوانستند در وقت مشخص مبلغ درخواستی را فراهم کنند و پسر جوان دوباره پای چوبه دار رفت. این بار مادر مقتول مبلغ دیه را به دو میلیارد و 300 میلیون تومان عوض کردن داد. خانواده جوان اعدامی همراه چند نفراز اقوامش منزل هایشان را فروختند و وام گرفتند تا این که پیش از آخر رسیدن مهلت قانونی این مبلغ تهیه و به ولی دم پرداخت شد و جوان اعدامی بخشیده شد.

خون بهای کلان جهت آزادی مدیر

در پرونده ای دیگر، مدیر مدرسه ای که سوم آذر سال 87 بر سر اختلافات مالی دست به قتل مردی زده بود، مجبور شد جهت رهایی از طناب دار یک میلیارد تومان دیه پرداخت کند. ماجرا از آنجا شروع شد که همسر تحصیلدار یک مدرسه غیرانتفاعی به پلیس آگاهی پایتخت کشور عزیزمان ایران رفت و اعلام کرد شوهرش گم شده است هست. بررسی ها نشان می داد این مرد جهت طلبش نزد مدیر مدرسه رفته و بازنگشته است.

همین باعث شد که مدیر مدرسه بازداشت شود. او در تحقیقات گفته بود، مقتول طلبش را می خواسته ولی او چون آن موقع پول نداشته، نتوانسته بدهی اش را بپردازد و مدام از سوی مرد تحصیلدار ترساندن می شده است که از این وضع خسته شده است و آخر او را کشته و جسد را در یکی از شهرهای اطراف پایتخت کشور عزیزمان ایران در گودالی حفر کرده هست. او به قصاص محکوم شد، ولی توانست با پرداخت دیه یک میلیارد تومانی که خانواده مقتول خواسته بودند، از مجازات قصاص نجات یابد.

یک میلیارد جهت پردادن کبوترها

همین چند هفته قبل، خانواده پسری جوان که به قصاص محکوم شده است بود، با تهیه دیه میلیاردی، توانستند پسرشان را از زیر تیغ نجات دهند. شروع این ماجرا به 9 سال قبل در اسلامشهر برمی گردد. قاتل آن شب به پشت بام منزل عمویش رفته و مشغول کشیدن قلیان بود که تعدادی از کبوترهای پسر همسایه روی پشت بام آنها نشست. او و پسرعموهایش کبوترها را پر دادند که همین کارشان باعث درگیری آنها با پسرهای همسایه شد. دعوا به خانواده های دو طرف هم کشیده شد. او عصبانی شد و با چاقویی که به دست داشت با مرد همسایه درگیر شد و او را کشت. متهم بعد از محاکمه به قصاص محکوم شد. خانواده مقتول گفته بودند، به یک شرط حاضر به بخشش قاتل هستند و آن هم دریافت دیه یک میلیارد تومانی هست. آخر خانواده قاتل این مبلغ را تهیه کردند و با پرداخت آن به خانواده مقتول توانستند رضایت جهت بخشش پسرشان بگیرند. این چنین کابوس فوت از زندگی پسر جوان دور شد.

وقتی بخشش های معنوی رنگ می بازد

دکتر سیدحسن حسینی

جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران

براساس قانون مجازات اسلامی، اگر قتل غیرعمد یا عمد رخ دهد، صاحب دم است که باید راجع به بخشی از مجازات که در دست او هست، اظهارنظر کند. در قتل غیرعمد، میزان دیه را قانون مشخص کرده، ولی راجع به قتل عمد قانون در نظر گرفته که فرد خاطی باید به قصاص محکوم شود. این حکم اجرا می شود مگر آن که اولیای دم از حق خود بگذرند. گاهی بخشیدن این حق بدون دریافت دیه و گاهی با دریافت دیه انجام می گیرد، ولی معیار دقیقی در قانون جهت میزان پرداخت دیه جهت صاحب حق که می خواهد قاتل را ببخشد، وجود ندارد. در جامعه، گاه دیده می شود که پول زیاد از دیگر ارزش ها جای خود را نشان می دهد.

فردی که عضوی از خانواده اش را از دست داده، قلبش جریحه دار شده است و داغدیده هست، وقت می برد که راجع به بخشش با او حرف زد. گاه او می پذیرد بخشش را انجام دهد، ولی با دریافت دیه. گاه این مبالغ درخواست دیه با عرف جامعه همخوانی ندارد. در چند سال اخیر با پرداخت دیه های نامتعارف روبه رو بوده ایم. قانون اجازه داده که صاحب دم ببخشد یا قصاص کند، ولی میزان دیه ای را که باید درخواست کند، به طور براق اعلام نکرده است و مورد نیاز است در این باره قانونگذار، بازبینی هایی داشته باشد. تعیین دیه های خارج از عرف از سمت خانواده مقتول جهت رضایت دادن به خانواده قاتل از یک سو و نبودن محدودیت و ممنوعیت در قانون جهت دیه های پیشنهادشده، گاه خانواده های قاتل را تا مرز ورشکسته شدن و از دست دادن تمام دارایی های خود می برد.

چه چیزی دلنشین تر از این که فردی با این که صاحب حق است و می تواند مجرم را مجازات کند، ولی جهت رضای خدا و ترویج فرهنگ عفو و گذشت از حق خودش می گذرد. در بعضی پرونده ها، بخصوص پرونده های قتل عمد، اولیای دم جهت بخشیدن قاتل شروط مشکل می گذارند؛ ازجمله پرداخت دیه های میلیاردی. به عنوان نمونه یک وقت پرداخت مهریه های اوج باعث شده است بود، دامادهای جوان بسیاری به خاطر نپرداختن دیه روانه زندان شوند. همین باعث شد، قانونگذار در قانون بازبینی کند و سقفی را جهت پرداخت مهریه در نظر گرفت.

درباره قتل عمد این گونه نیست و صاحب حق، زمانی که می خواهد قاتل را ببخشد، می تواند هر مبلغی را جهت دریافت دیه درخواست کند. همین باعث می شود که درخواست دیه نامتعارف شکل بگیرد. بعد این عنوان را می طلبد که قانون، سقفی جهت پرداخت دیه اولیای دم در نظر بگیرد. می توان گفت در صورتی که گذشت به منظور خودسازی، رضای خدا یا تاثیر بر آینده قاتل باشد، گرفتن خسارت شرعی و قانونی مثل گرفتن دیه هیچ منعی ندارد ولی اگر بخشش منوط به گرفتن پول های کلان باشد، از ارزش واقعی و معنوی آن بشدت کاسته می شود و در نظر عموم وجهه خوشی ندارد. هنگامی که اولیای دم در پرونده ای با دریافت دیه های میلیاردی حاضر به بخشش می شوند، تصمیمشان بازخورد های مختلفی در جامعه دارد. در نگاه عموم جامعه بخشش امری معنوی است و هنگامی که در برابر مادیات قرار می گیرد، باعث می شود ارزش آن به مراتب کمتر شود و شاید ارزش واقعی خودش را در پیشگاه خداوند و در جامعه از دست بدهد و نگاه مادی گرایانه و تاجرانه نسبت به گذشت ایجاد کند که این خود ممکن است به باورهای مردم آسیب وارد کند.

راهکاری که در این باره به نظر می رسد، راهکاری فرهنگی است چراکه به عنوان نمونه در پرونده های قتل، اولیای دم صاحب حق هستند و هم شرع و هم قانون این حق را به آنها داده هست. در چنین مواردی رسانه ها به جای ترویج دریافت خسارت های کلان باید ماجرای گذشت های خداپسندانه را ترویج کنند تا این فرهنگ در جامعه نهادینه شود.

منبع:جام جم

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: قانون | پرونده | دریافت | قانونی | خانواده | پرداخت دیه | بخشش قاتل | دیه های میلیاردی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog